SZCZYBNY SZCZUPOK – projekt edukacyjno-kulturalny
Stowarzyszenie „Razem lepiej” wykorzystało historię o początkach powstania Rybnika, napisaną przez Krzysztofa Olesia, a także zobrazowaną w formie komiksu przez Konrada Gontarczyka, do przybliżenia jej najmłodszym rybniczanom. „Zapomniano historyja Rybnika” przeistoczyła się w teatr kamishibai i karty pracy przedszkolnej, które razem z uszytym Szczybnym Szczupokiem w szczybnej walizie, a także audiobookiem nagranym przez znamienite postacie rybnickiej kultury, wyruszyły w podróż po rybnickich przedszkolach. Po drodze były Chwałęcice i Chwałowice, które nazwę noszą od dzielnego założyciela Chwałka. Było też Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku.
To pracownicy naszego przedszkola wystąpili w spektaklu – w formie teatru cieni – na „Szczybnej Gali”, która odbyła się 12.12.2022 r. w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Wydarzenie to było połączeniem artyzmu dzieci i umiejętności aktorskich grona pedagogicznego P39. Oprócz znakomitego przedstawienia odbył się wernisaż prac plastycznych dzieci ze wspomnianych wyżej rybnickich przedszkoli, a wydarzeniu towarzyszył smakowity poczęstunek przygotowany przez restaurację STODOŁA. Nie zabrakło znamienitych gości, wśród których wymienić można pomysłodawcę p. Piotra Masłowskiego – wiceprezydenta miasta Rybnika, radnych dzielnicy Boguszowice-Stare oraz Boguszowice-Osiedle, czy Dyrektorów okolicznych szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych.
Wydarzenie odbyło się w ramach programu artystyczno-edukacyjnego, wspieranego przez Prezydenta Miasta Rybnika oraz finansowanego ze środków Urzędu Miasta Rybnika.
Kliknij w link poniżej i zobacz występ z Gali Szczybnego Szczupoka
RAZEM DLA ZDROWIA – projekt edukacyjno-sportowy
Stowarzyszenie „Razem lepiej” pozyskało kwotę 22 222, 20 zł z rządowego „Programu Wsparcia Edukacji” – moduł „Edukacja poprzez sport” na realizację projektu „Razem dla zdrowia”. Celem projektu jest wychowanie dzieci poprzez aktywność sportową oraz wsparcie wychowawczej roli rodziny, a także wzrost jakości kształcenia nauczycieli poprzez zwiększanie ich kompetencji. W ramach projektu założono realizację następujących działań:
- Warsztaty pływackie na pływalni krytej MOSiR w Rybniku-Boguszowicach pt.: „O zdrowie dbam, od najmłodszych lat pływam” dla starszych przedszkolaków
- Zakup 10 rowerków biegowych wraz z kaskami oraz organizacja wyścigów dla najmłodszych przedszkolaków pt. „Moje pierwsze dwa kółka”
- Cykl zajęć edukacyjnych i prozdrowotnych dla przedszkolaków wraz z przygotowaniem przedstawienia o prozdrowotnej tematyce
- Spotkanie z dietetykiem dla rodziców przedszkolaków, mające na celu pomoc w prawidłowym układaniu jadłospisu na najmłodszych.
- Szkolenie kadry nauczycielskiej w zakresie aktywności ruchowej
- Zakup i utworzenie sensorycznej ścieżki zdrowotnej na przedszkolnym placu zabaw
- Spotkania ze sportowcami rybnickich klubów sportowych
- Zorganizowanie „Jesiennej Olimpiady Zimowej” rozwijającej aktywność fizyczną dzieci oraz umiejętność współpracy i współzawodnictwa (zakup medali pamiątkowych oraz jednolitych koszulek dla przedszkolaków oraz kadry)
Ten projekt to ogrom działań, mających na celu popularyzację wśród dzieci i ich rodzin aktywnego i zdrowego trybu życia. Dzieci poprzez proponowaną zabawę rozwiną różne obszary swojego rozwoju, będą miały okazję poznać możliwości własnego ciała oraz usprawnić kondycję. Wychodzimy z założenia, że wysportowane dziecko – to dziecko zdrowe i szczęśliwe!
WEHIKUŁ CZASU – projekt artystyczny związany z polsko-śląskimi tradycjami adresowany do przedszkolaków z P39, ich rodzin oraz społeczności lokalnej.
W ramach działań projektowych finansowanych przez Urząd Miasta Rybnika znajdują się:
• Organizacja międzypokoleniowej biesiady pt. „Spotkajmy się, jak za dawnych lat” połączonej z koncertem Orkiestry Górniczej i występami muzyczno-tanecznymi przedszkolaków z P39
• Organizacja „Wiosennego śniadania”, czyli spotkania na trawie, w trakcie którego uczestnicy przygotowują zdrowe śniadanie z produktów kojarzonych ze zdrowym wiosennym przebudzeniem.
• Organizacja warsztatów dla przedszkolaków, których tematyka osadzona została w obszarach nawiązujących do czasów dawnych – wyjazd do Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach na warsztaty pt. Dawne gry i zabawy śląskie
• Organizacja wydarzeń związanych z obchodami „Nocy Świętojańskiej”:
- przygotowanie przez kadrę P39 przedstawienia o „Wandzie, która nie chciała Niemca”
- koncert zespołu folklorystycznego Zawiało
- piknik rodzinny z poczęstunkiem oraz licznymi atrakcjami dla dzieci i ich rodzin.
Projekt pod nazwą „Wehikuł czasu” to niesamowita podróż, w którą zabiera się przedszkolaków, ich rodziny oraz społeczność lokalną. To spotkanie z tradycją, spotkanie z tym, co minęło, spotkanie z tym, za czym wielu tęskni.
Nazywanie emocji nie jest wcale takie łatwe... A jest bardzo ważne Dlatego zapraszamy Was do słuchania pierwszej bajki z cyklu bajek przeczytanych on-line: "Bajanie - przedszkolaków sposób na odstresowanie".
Bajka autorstwa Couturier Stéphanie: "7 uczuć małej Zosi" została przeczytana przez wielu wspaniałych gości - Ania Kubera - Dyrektor Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku, @Joanna Pałka - Wicedyrektor Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku, Agata Głupczyk - streetworkerka w Stowarzyszenie 17-tka, Cezary Biesiadecki Dyrektor Dom Kultury Boguszowice, @Alicja Sz z Dom Kultury Boguszowice, Elwira Popiołek z Drogerie Polskie Boguszowice, Jerzy Kremiec ze Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe"- którym ogromnie dziękujemy za wkład serca i użyczenie głosu!
Ogrom pracy w powstanie bajki włożyli także: operator kamery Grzegorz Głupczyk oraz montażysta Olek Gortat. Praca z Wami, to profesjonalizm na najwyższym poziomie.
Nierozłączną częścią czytanych bajek jest komentarz od Pani @Justyna Kokot - rybnicka psycholog i pedagog, która przygotowała specjalny komentarz. Znajdą w nim Państwo wiele praktycznych informacji i wskazówek o uczuciach.
Serdecznie zapraszamy do słuchania
https://www.youtube.com/watch?v=jeQX54bwQP8
Bajka nagrana w ramach realizacji projektu "Bajanie, przedszkolaków sposób na odstresowanie" - projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego że środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
16 listopada w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach odbył się seans dla dzieci "Dobry Dinozaur", w ramach "Spotkań z Morałem w Tle".
Seans został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego że środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
10 listopada w Przedszkolu z Oddziałami Integracynymi nr 39 w Rybniku, odbyło się spostkanie pt. "Herbatka o dziatkach". Na warsztatach zostały omówione emocje dzieci: złość i strach, ale też techniki radzenia sobie ze stresem i nabywania umiejętności nazywania emocji. Warsztaty poprowadziła Pani psycholog Justyna Kokot.
Szkolenie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego że środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Dzisiaj Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku odwiedził Teatr Lalek Marka Żyły. Dzieci zobaczyły spektakl pt. "Historia nie do powtórzenia - strach".
Przedstawienie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego że środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim konkursie Moje Emocje
Regulamin Konkursu:
Załącznik nr 1 do regulaminu Konkursu Moje Emocje:
Konkurs został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego że środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.